A laminált padló méltán nyerte el piacra kerülése után az egyik legkedveltebb padlóburkolat típus megnevezést. De milyet válasszunk otthonunkba? Cikkünkben körbejárjuk a kérdést:

Milyen szempontok szerint legyen elhelyezve a laminált padló?

A laminált padló egyik hatalmas nagy előnye, hogy hihetetlenül strapabíró, és elérhető magasan kopásálló kivitelben is. Épp ezért a megfelelő kopásállóság kiválasztásával tökéletes padlóburkolata lehet otthonunk gyerekszobájába, étkezőjébe, konyhájába, sőt, akár irodánkba is. Szín kiválasztása tekintetében természetesen figyelembe kell vennünk azt is, hogy a laminált padló jövőbeli helye körül milyen színűek nem csak a falak, de a bútorok is, sőt, ezek mintázata sem elhanyagolható tényező. Utóbbinál nem mindegy ugyanis, hogy laminált padló tekintetében milyen mintázatot választunk, hiszen optikailag kicsinyítheti, avagy nagyíthatja is a leburkolt területet. Ezzel természetesen a laminált padló lerakásánál is lehet trükközni!

Nem mindegy a laminált padló ára és kategóriája sem

Laminált padló ár esetén meghatározó tényező a vásárolni kívánt padlóburkolat vastagsága, kopásállósága, valamint esztétikai kialakítása is. Ha nem szeretnénk elrugaszkodott költségekbe verni magunkat, de mégis a fő szempont az, hogy egy szép, esztétikus laminált padló kerüljön otthonunkba, akkor válogathatunk alacsonyabb kopásállóságú, olcsó laminált padló közül is. Ebben az esetben viszont számolnunk kell azzal, hogy padlóburkolatunk tartóssága és élettartama nem lesz olyan hosszú és tartós, mint azon laminált padló fajtáké, melyek nagyobb kopásállósági osztállyal vannak megáldva. Mikor padlóburkolásra adjuk a fejünket, mindig számolnunk kell azzal, hogy mennyiség tekintetében 10%-al több laminált padló kerüljön be a kosarunkba, hiszen nagyjából ez az a százalék, mely le szokott esni laminált padló burkolása során.

Melyik helységbe milyen laminált padló való?

A laminált padló nem csak hihetetlenül szép, időtálló és strapabíró, de szinte bármilyen helységben megállja a helyét otthonunkba. Háló-és gyermekszobába teljesen megfelelő az alacsonyabb kopásállósággal rendelkező (AC3 osztályú) laminált padló, hiszen oda kevesebb koszt hozunk be, mint otthonunk többi részébe. Konyhába, étkezőbe, nappaliba, előszobába, vagy más olyan helységekbe, ami nagy igénybevételnek van a nap során kitéve azonban ajánlatos a magasabb kopásgátlósággal (AC3, AC4 osztályú) megáldott laminált padló fektetése, hiszen ezen helységeket gyakran használjuk, így a padlóburkolatunkat meglehetősen nagy mértékben koptatjuk. Irodahelységek, vagy nagy forgalmat lebonyolító ügyfélvárókba érdemes a legstrapabíróbb (AC4, AC5) laminált padló választása, hiszen ezek az erős kopásállósági osztályba tartozó laminált padlók kiválóan bírják a strapát.

A laminált padló meglévő burkolatra vagy padlófűtésre?

A laminált padló rengeteg előnyéből az egyik az, hogy padlófűtéshez is alkalmazható padlóburkolatról van szó. Legalábbis, ha a padlófűtés megfelelő szabályozóval ellátott elektronikával rendelkezik, ami gátolja a hirtelen felmelegedésben, és 28 Celsius foknál melegebbre nem fűt fel. 28 fok fölött ugyanis a laminált padló meglehetősen nagy mértékben károsodik, mely kiváltképp nagy érvágás lesz otthonunknak. Gyakran szokta érdekelni még a padlóburkolás előtt állókat, hogy meglévő burkolatra lehet-e laminált padlót beépíteni? Erre a válaszunk az, hogy minden korábbi padlóburkolat eltávolítása meglehetősen ajánlott, legyen az padlószőnyeg vagy parketta, hiszen a laminált padló lefektetést érdemes teljesen sík, víz-és pormentes, sima aljazra azért, hogy szépsége és tartóssága még sok-sok éven át megmaradhasson.