A parketta az a padlóburkolat, ami sosem megy ki a divatból, hiszen a natúr fa utánozhatatlan. De mit kell még tudni róla?

A parketta fajtái

Nagyon sokféle parketta fajta létezik. Ilyen az ipari parketta, a bütü parketta, a mozaikparketta, a svédpadló, a hajópadló vagy az intarzia parketta. Ezek azok a fajta parketták, amik esetében egy anyagból tevődik össze a parketta teljes keresztmetszete. Amennyiben többrétegű parkettáról van szó, a szomszédosan egymásra merőleges szálirányú rétegekből ragasztják össze a parkettát.

A parketta előnyei

A parketta előnye amellett, hogy nagyon meleg hatást kelt, jól tartja a hőt és sokáig számolhatunk vele. Egyrétegű vagy többrétegű parketta is választható. Amennyiben többrétegű a parketta, akkor a járóréteg legalább 2,5 mm vastag tömörfából kell, hogy legyen, de az is előfordul sokszor, hogy a többi réteg is ebből tevődik össze. Ezek az elemek horonnyal és csappal illeszkednek egymáshoz.

Parketta lerakás

Amennyiben felületkezelt parkettát vásárolunk, lerakás után egyből tudjuk is használni. Az ilyet készparkettának nevezzük, illetve sokszor a kétrétegű vagy háromrétegű parketta is ilyen. Egyrétegű parketta esetén általában a helyszínen történik a felületkezelés, azaz a csiszolás és a lakkozás.

A parketta lerakása

A parketta lerakása többféle módon történhet. Szegezéssel, ami egy régi módszer, (ezzel általában svédpadlót vagy csaphornyos parkettát raknak le) ragasztással (egyrétegű és kétrétegű parketták esetén, kivéve a svédpadlót). Szalagparketták esetében úsztatott fektetés a szokás. Az elemek egymáshoz ragasztásához speciális csapkialakítást alkalmaznak. Erre viszont már egy modernebb módszer is lehetséges, amit aktív fektetési módszernek neveznek. Ebben az esetben a falhoz rugókkal támasztják ki a padozatot.