Régen a laminált padló sokkal olcsóbbnak számított, mint a parketta, ezért leginkább az ára alapján döntöttünk. Ma már viszont a laminált padló „felzárkózott” és a technológiája rengeteget fejlődött, így több szempont alapján tudunk dönteni.

A parketta és a laminált padló közötti különbség

A legnagyobb különbség a parketta és a laminált padló között az a felhasznált anyag. A parketta kizárólag fából készül, míg a laminált padló 90%-ban környezetbarát faőrleményből, a felszíne pedig UV-álló, impregnált, színtartó dekor rétegből. A parketta egy- vagy többrétegű is lehet, tömörfából. Természetes, meleg és hosszú élettartamú, minden egyes darabja teljesen egyedi, a természetben megtalálható mintázattal és színnel.

A laminált padló felső rétegének köszönhetően többszintű kopásállósággal rendelkezik. Bármilyen helyiségben lehet alkalmazni, ott is, ahol nedvesség vagy nagyobb behatások érhetik. Padlófűtés esetén is lerakható és lerakása is gyors.

A laminált padló kiválasztása

A laminált padló esetében oda kell figyelni arra, hogy hány mm-es és milyen kopásállóságú típust választunk. Ehhez számításba kell vennünk azt, hogy milyen megterhelésnek lesz kitéve a padló. A magas élettartamot a műgyanta rétegnek köszönheti a laminált padló, azonban erre is érdemes vigyázni. Régi burkolatra nem célszerű lerakni laminált padlót sem, ugyanis a garancia is elveszhet és recseghet is a parketta.

A laminált padló és a parketta előnyei

A laminált padló takarítása nagyon egyszerű, illetve a lerakása sem bonyolult és nem hosszú folyamat. Nincs szükség csiszolásra vagy felületkezelésre, lerakás után azonnal lehet használni és az ára is kedvező.

A parketta semmihez sem hasonlítható, teljesen természetes anyagból készül, melegséget ad az otthonnak és kényelmes. Ha a parketta megkopik, nincs szükség cserére, csak kezelni kell.

Hátrányok laminált padló és parketta esetében

A laminált padló hiába nagyon hasonló kinézetben, mint a parketta, sosem lesz teljesen ugyanolyan. Ezen felül, ha a laminált padló elkopik vagy sérül, akkor teljes burkolatcserére van szükség. A parkettát viszont óvni kell a nedvességtől és lerakás után csiszolni, felületkezelni kell mindenképpen, valamint amikor már használjuk, rendszeresen kell ápolni és karbantartani.